Шевченкіана

 2016

Слухайте голос безсмертний Тараса

    У незвичному форматі бібліотекарі районної бібліотеки вшанували цьогоріч  202 річницю  від дня народження Тараса Шевченка. Вони організували поетичний Шевченківський марафон «Живий мікрофон», який відбувся  в центрі міста біля погруддя Великого Кобзаря. Море вражень, справжнє патріотичне піднесення подарував містянам цей мистецький захід. Багато знайомих облич  побачили вони біля мікрофону.
   Слова світового класика лунали з вуст голови районної державної адміністрації, заступників голів районної та міської ради , секретаря  та депутата міської ради. Серед читців: колишні вчителі, пенсіонери, працівники культури. Місцеві поети читали власні вірші про Кобзаря.
    Незважаючи на те, що виступ на «живому мікрофоні» був  сценічним дебютом для більшості його учасників, кожен з декламаторів намагався не лише виразно читати віршовані рядки, але й передати присутнім почуття, які у їх душах пробудили Шевченкові твори. 
    Всім  шана і повага за сміливість і позицію!









 

  2015

І знову свято Кобзаря



    В історії є імена, які з гордістю вимовляє, пам’ятає і шанує все людство. До них належить й ім’я великого українського Кобзаря – Тараса Григоровича Шевченка.
   Вшановуючи пам'ять національного генія українського народу, бібліотекарі районної бібліотеки спільно з бібліотекарем спеціалізованої школи №5 Людмилою Саєнко організували і провели конкурс читців-декламаторів «Кобзарева струна не змовкає». В конкурсі взяли участь учні 8-А та 9-Б класів цієї школи.


     Перш ніж розпочати читання поезій, бібліотекар Олена Іванцова нагадала присутнім, що березневі дні – то Шевченкові дні, коротко розповіла про видатного Кобзаря, про його невмирущу славу. А потім, немов сам Шевченко своїми творами промовляв до присутніх.

   Шанувальники творчості великого митця читали поезії: «І виріс я на чужині», «Думка», «Мені тринадцятий минало», «Заповіт», «Причинна», «Минають дні, минають ночі», «Гомоніла Україна». Вірші декламували: Єлизавета Сокрута, Микола Олійник, Ельвіра Калініченко, Олександр Семененко, Єлизавета Єфремова, Олександр Скалига, Ауріка Барздова, Ярослав Ісаєв.
      Голова журі вчитель української мови та літератури ,Валентина Кудря підвела підсумки конкурсу та оголосила переможців.
   Перше  місце посіла Діана Столяренко за артистичне виконання поезії «І мертвим і живим, і ненародженим землякам моїм», друге  місце отримала Єлізавета Сокрута за поезію «Доля», третє – Даря Фінгарет за поезію «Чого ти ходиш на могилу?»
   Бібліотекарі подякували учасникам поетичного конкурсу та нагородили їх солодкими призами.


.

2014 - рік Тараса Григоровича Шевченка


      До цієї ювілейної дати у читальній залі районної бібліотеки оформлена розгорнута книжкова експозиція «Шевченко у моєму серці».

      Тут представлена творча спадщина Великого Кобзаря: його твори, альбоми та публікації найцікавіших літературознавчих досліджень про автора.

День інформації

Дорогами Т.Г.Шевченка на Сумщині 

           9 березня виповнюється 200 років від дня народження видатного українського поета, талановитого художника Т.Г.Шевченка.
             Напевно, немає такої людини, яка б не знала його тернистий життєвий та творчий шлях, про його талант художника та музиканта. Але є одна сторінка з його життя, яка  маловідома більшості людей — це зв'язки Тараса Григоровича Шевченка з Сумщиною.
            Саме цьому був присвячений День інформації “Дорогами Т.Г.Шевченка на Сумщині”, який пройшов для учнів 7-го класу  спеціалізованої школи № 1. Провідний бібліограф Зоя Каруна розповіла  цікаві факти з життя Великого Кобзаря пов'язані з нашим краєм. Адже, свого часу, Тарас Григорович  під час трьох подорожей по Україні перебував у містах Суми, Ромни, Глухів, Охтирка, Лебедин, Кролевець,  селах  Лихвине Лебединського, Гирівка (нині Шевченкове) Конотопського та Андріївка Роменського районів.
            З Тростянеччиною Т.Г.Шевченко пов'язаний  дружніми стосунками з поетом, художником Петром Соколовим (Соколенком), який був кріпаком князя Голіцина і шестирічним хлопчиком потрапив до Тростянця.  З  Тарасом Шевченком Петро Соколов познайомився в Петербурзі. Коли  Тарас Григорович дізнався про історію родини Соколових, то допоміг викупити Петра з кріпацтва. Їхня дружба тривала до самої смерті Т.Шевченка.

Кобзар у медіа - просторі

   3 березня в районній  бібліотеці відбулася урочиста церемонія нагородження переможців районного конкурсу буктрейлерів “Великому Кобзарю присвячується”до 200-ліття з дня народження Тараса Шевченка. Шевченківські буктрейлери — це яскравий експеримент, спроба  вивести книги Великого Кобзаря  із книгосховища бібліотеки в широкий медіа-простір за допомогою інноваційних технологій у сучасній бібліотеці, - зауважив  інженер -програміст бібліотеки Сергій Світенко.           
   На захід були запрошені учасники конкурсу, партнери, члени журі. На гостей чекав виступ виконавців дитячої музичної школи, які виконували безсмертні твори Тараса Шевченка; перегляд кращих робіт, зустріч з переможцями конкурсу. Ними стали:  І-ше місце — учень 10 -класу СШ № 5 Максим Прядка за буктрейлер до книги  “Кобзар”;  ІІ-ге місце — учень 8-класу Смородинського НВК Єгор Нужненко за буктрейлер до твору   “Тополя”; ІІІ-тє місце було присуджене учню 10-класу Боромлянського НВК Євгену Мачулі за буктрейлер до твору “Причинна”.
  Учениця 10-класу  СШ № 1 Дарина Великород була нагороджена за  кращий відеомонтаж відеоролика, а учениця  9- класу ЗОШ № 4 Дар'я Хілько — за вдалий сучасний  музичний супровід буктрейлера.
   Приз глядацьких симпатій отримала  учениця 11-Б класу СШ № 2 Катерина Бова за роботу “Геній українського народу”.
     Всім переможцям були вручені дипломи і подарунки від організаторів конкурсу  та його спонсорів.
І-ше місце — учень 10 -класу СШ № 5 Максим Прядка
 ІІ-ге місце — учень 8-класу Смородинського НВК Єгор Нужненко 
 ІІІ-тє місце - учень 10-класу Боромлянського НВК Євген Мачула
Кращий відеомонтаж відеоролика - учениця 10-класу  СШ № 1 Дарина Великород 
 Вдалий сучасний  музичний супровід  - учениця  9- класу ЗОШ № 4 Дар'я Хілько

 Приз глядацьких симпатій - учениця 11-Б класу СШ № 2 Катерина Бова

День бібліографії

 Сумська земля, яку сходив Тарас
   Напередодні 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря Тараса Григоровича Шевченка для учнів 8- го класу спеціалізованої школи № 2 пройшов День бібліографії “Сумська земля, яку сходив Тарас”.
    Провідний бібліограф Зоя Каруна зробила презентацію бібліографічного покажчика “Т.Г. Шевченко і Сущина” , який був  підготовлений до цієї дати і вміщує розділи: “Тарас Шевченко і наш край”, “Шевченко і Лебедин”, “Шевченко - художник на Сумщині”, “Пам'ятники Т.Г. Шевченка на Сумщині”. Учні зробили екскурс шляхами Т.Г. Шевченка на Сумщині.

 

Шевченківський “живий мікрофон”

   5 березня в центральній районній бібліотеці відбулися Шевченківські читання у формі “живого мікрофону” “Тарасові слова — то  правда жива”, присвячені 200-річчю  з дня народження Великого Кобзаря.
    На заході були присутні прихильники літературного слова, учні Смородин- ського НВК з учителем Аллою Круподер, місцеві літератори. Всі мали слово для виступу.
     З вітальним словом до присутніх  звернулася директор бібліотеки Людмила Єфремова, яка наголосила на значущості постаті Тараса Шевченка для українського народу.
  Розпочався “живий”  мікрофон виступом колишнього вчителя української мови та літератури Лізи Павлівни Мирної, яка висловила вдячність бібліотечним працівникам за небайдужість до Шевченкового слова та привернула увагу присутніх до творчого доробку Кобзаря, який особливо актуально звучить у наші бурхливі дні.
   Місцеві поети Тетяна Андрійченко, Тамара Берест, Раїса Кумейко, Олена Штанько, Олег Торяник не лише читали свої власні вірші присвячені Кобзареві, але і висловлювали власні думки про Тараса.
   Справжню насолоду присутнім подарувала колишній учитель української словесності Алла Іванівна Захарченко, яка палко закохана у Тарасове слово, читаючи поезії Великого Кобзаря.
   Відомий краєзнавець Олег Шелест повідав присутнім про зв'язки Тараса Шевченка з нашим краєм, зокрема, з художником Петром Соколовим  та про своє  пізнання Шевченка, до якого він прийшов у 13 років  і все життя прагне наслідувати Пророка  української нації.
   Нам треба роботи все, аби Шевченкове мудре слово  жило в серці кожної людини, щоб його творчість знали і шанували в кожній родині. А бібліотека і  надалі буде продовжувати популяризувати безсмертну творчість генія української нації, - говорить директор бібліотеки Людмила Єфремова.

 

 

Велич Кобзаря-народу українському


        Україна подарувала світові Тараса Григоровича Шевченка-Генія,Поета,Пророка, що відкрив світові буття українців і завдяки якому скарби української душі повною рікою влилися в загальний потік людської культури.                 Минають роки, десятиліття, століття, але товща часу не в змозі притупити гострість актуальність його слова для кожного з наступних поколінь, адже вся його велика спадщина-поезія, проза, мистецтво-усе пронизано любов’ю до України, до людей.
   Напередодні ювілею видатного поета Тростянецька районна бібліотека для дітей розпочинає низку заходів, присвячених святкуванню видатної події в культурному житті українського суспільства. Так, в бібліотеці відбувся день інформації  Велич Кобзаря-народу українському “, на який завітали учні 7,8,9-х класів Смородинського НВК разом з заступником директора Аллою Миколаївною Круподер. Під час поетичної мандрівки “У неволі, без забав ріс малий хлопчина, славним він поетом став, серцем України“ ведуча Валентина Гладун познайомила школярів з величчю поета і художника, митця і борця, що став символом української нації, його неоціненним внеском у культурну спадщину України. Багато нового й цікавого відкрили для себе присутні  під час мультимедійних  презентацій  Шевченко-художник”, ”Т.Г.Шевченко-обличчя української історії “.  Справжньою окрасою заходу став конкурс на краще виконання поезії Т.Г.Шевченка “Священна стала та година, коли до  рук “Кобзар“ бере дитина “. Діти декламували свої улюблені вірші з ,,Кобзаря” та представили намальовані до них малюнки.
    Школярі зіграли театральну  виставу за твором Тараса Шевченка “Тополя “. Виразна та прониклива гра юних артистів перенесла слухачів у часи хлопчика, якому було найменовано стати Пророком українського народу
  Захід доповнила книжково-ілюстрована виставка ,,Його весна ніколи не зів’яне, його ,,Кобзар” нікому не спалить”, на якій експонуються твори геніального поета і розповіді про нього.  Всі учасники свята отримали солодкі подарунки.
      Користувачі Бібліо-Інтернету активно відповідали на запитання вікторини “Тарасові твори сяють як зорі“ та показали хороші знання творів Т.Г.Шевченка. Переможці отримали солодкі призи









 

Читаймо Тараса, учимося в нього

      На відміну від небесних світил, які даленіючи, дають нам все менше світла і маліють самі, світила духу людського , віддаляючись роками, виростають і посилають все більше і більше променів. Саме такою є наша духовна зоря-Тарас Шевченко. Він був і залишається зі своїм народом, з Україною, він навічно оселився в серці кожного з нас.  З метою гідного відзначення ювілею Великого Кобзаря , популяризації творчої спадщини Шевченка,виховання учнів у дусі патріотизму і відданості національним культурним цінностям в бібліотеці  був проведений Шевченківський урок “Читаймо Тараса, учимося в нього “. Гостями заходу стали учні 1 класу СШ№1. З розповіді бібліотекаря Валентини Гладун  діти дізналися про життєвий шлях поета, прозаїка, художника, національного пророка, генія українського народу Т.Г.Шевченка. З цікавістю малеча слухала вірші Кобзаря “Зоре моя вечірняя“, “Садок вишневий коло хати“, “Тече вода з- під явора “ та інші,слухали пісні на слова поета ”Дивлюсь я на небо“, “Реве та стогне Дніпр широкий“. Захід вдало доповнили відеопрезентації Шевченкова палітра“, “Тернистими шляхами долі“, які підготувала Валентина Василівна.
           Важке,але світле в Тараса життя,
                                            А пам’ять про нього нетлінна!
                Його вільні думи ідуть в майбуття…
                                            Шануймо поета уклінно!






 

І лине над землею Шевченкове святеє слово

    Березень для нас, українцїв, знаменний тим, що саме  цього місяця народився Тарас Григорович Шевченко, наш геній і пророк, чиє ім’я знає весь світ.
    До Шевченкових роковин,200-річчя з дня народження, в районній бібліотеці для дітей пройшло літературно-театралізоване свято “І лине над землею Шевченкове святеє слово” для учнів 6-б класу СШ№2. Цього дня працівники бібліотеки  презентували для своїх читачів Тарасову криницю”, джерельна водиця якої напоїть всіх спраглих до читання. “Тарасова криниця” в читальній залі, як зазначила бібліотекар Ніна Бєльська, це уособлення Шевченкової мистецької спадщини. Поезія Кобзаря народжена для того, щоб жити вічно,бо вона дихає життям, вільнолюбством, правдою, захоплює летом думки, глибиною і красою людських почуттів.
       Дізнатися багато нового, зацікавитися творчістю класика допоміг юним читачам літературно-біографічний екскурс “Народився, щоб осяяти Україну “, який провели учениці 6-б класу Євгенія Скребець і Дана Волошина. Поетичний калейдоскоп ”Шануймо слово Кобзаря” довів, що його поезії бентежать душі і серця учасників заходу. Захоплено і вдумливо ,з відчуттям настрою твору читали вірші Ілля Петрик, Ольга Мікулінцева, Ігор Бобров та інші. Схвальні оплески отримали Андрій Коваль, Артем Мацовкін , Дана Волошина , які розіграли інсценівку із життя Тараса Шевченка. На честь Шевченкових роковин написали свої вірші і продекламували їх  Марина Синявіна, Євгенія Скребець, Алла Комишанська. Бібліотекарі відзначили всіх учасників заходу солодощами,а Надія Дяченко, Алла Комишанська, Євгенія Скребець,Марина Синявіна отримали ще й дипломи за участь у літературно-мистецькому проекті «Дитяча Шевченкіана до ювілею Кобзаря». Ніна Бєльська закликала юнь:
                            Щоб зрозуміти нам  сучасне,
                            Читаймо твори Кобзаря.
                            В них заповіти нам, нащадкам,
                            Пророка, генія душа…


     










Живи, Кобзаре, в пам’яті людській


    З метою вшанування   пам’яті Тараса Григоровича Шевченка, популяризації жанру художнього читання та з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження великого Кобзаря, в приміщенні Тростянецької районної бібліотеки для дітей пройшов фестиваль – конкурс декламаторів «Живи, Кобзаре, в пам’яті людській»,який був організований працівниками Палацу дітей та юнацтва.

    Усі присутні мали змогу доторкнутися серцем до великого слова поета та відчути насолоду від спілкування з невмирущим словом Кобзаря. У конкурсі взяли участь 20 виконавців – учнів шкіл міста та району. Виступ учасників оцінювало журі. Критеріями оцінки стали знання тексту напамять, виконавча майстерність, артистизм, емоційний вплив на слухачів. Конкурсанти намагалися передати всю палітру почуттів, які вклав автор у кожний рядок своєї поезії. Комусь з них це вдалось краще, комусь – трошки гірше. Але були й такі, чиї виступи залишили незабутні враження в серцях слухачів. Саме вони, за оцінками журі, стали переможцями конкурсу. Переможці нагороджені грамотами від Комунального позашкільного навчального закладу Тростянецької районної ради

"Палац дітей та юнацтва".



             



Немає коментарів:

Дописати коментар

Твори талановитих дітей Тростянеччини ввійшли до літературної збірки

     В Тростянецька публічна бібліотека пройшов святковий захід приурочений випуску літературного альманаху. На протязі майже трьох місяців ...